Podstawą każdej piramidy żywieniowej są zawsze węglowodany czyli produkty takie jak kasze, ryże, pieczywo, warzywa, otręby itp. To właśnie one powinny być fundamentem diety, osób dbających o zdrowie. Według aktualnie obowiązujących norm żywieniowych, w celu właściwego zbilansowania składników mineralnych, witamin, błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów, dorosła osoba powinna codziennie spożywać minimum 4 porcje warzyw i 3 porcje owoców, czyli odpowiednio 400-600 g i 300- 450 g tych produktów.
Może niektórym wydaje się, że jest to bardzo dużo, ale po przerobieniu na sok, wychodzi jedynie 500 ml płynu dziennie! Oczywiście nie oznacza to, że 2 szklanki soków w ciągu dnia wystarczą żeby pokryć nasze zapotrzebowanie na witaminy i minerały, ale 1 szklanka soku plus dodatkowa porcja warzyw i owoców to rozwiązanie idealne.
Warto również zwrócić uwagę, że owoce posiadają sporo cukrów, dlatego dobrze zachować odpowiednie proporcje, mieszając owoce i warzywa, korzyści z picia takich soków jest bardzo dużo.
Wśród najważniejszych, wymienić można:
- pozyskiwanie łatwo przyswajalnej energii,
- brak obciążenia układu pokarmowego,
- brak uczucia ciężkości po wypiciu,
- właściwości odkwaszające organizm,
- działanie oczyszczające ze szkodliwych toksyn,
- właściwości podnoszące odporność,
- działanie przeciwzapalne.
Należy jednak pamiętać, że soki najlepiej wytwarzać z warzyw i owoców pochodzących z dobrego źródła. Wybierajmy więc lokalne, sezonowe bazary, a nie markety. Przed wyciskaniem umyjmy je pod bieżącą wodą.
Ważna wskazówka – świeżo wyciśnięty sok, nie powinien być przechowywany w lodówce dłużej niż 24 godziny. Jeśli chcemy przeprowadzić detoks organizmu z wykorzystaniem soków, powinniśmy zrobić to pod okiem dietetyka, natomiast dla osób, którym zależy na zgubieniu zbędnych kilogramów, lepsze będą soki warzywne lub warzywno – owocowe niż te z samych owoców.
Przepisy na soki