Zdrowa dieta – fundament dobrej formy i długiego życia!

-

Podstawą każdej piramidy żywieniowej są zawsze węglowodany czyli produkty takie jak kasze, ryże, pieczywo, warzywa, otręby itp. To właśnie one powinny być fundamentem diety, osób dbających o zdrowie. Według aktualnie obowiązujących norm żywieniowych, w celu właściwego zbilansowania składników mineralnych, witamin, błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów, dorosła osoba powinna codziennie spożywać minimum 4 porcje warzyw i 3 porcje owoców, czyli odpowiednio 400-600 g i 300- 450 g tych produktów.

sybilla welmax wyciskarka

Może niektórym wydaje się, że jest to bardzo dużo, ale po przerobieniu na sok, wychodzi jedynie 500 ml płynu dziennie! Oczywiście nie oznacza to, że 2 szklanki soków w ciągu dnia wystarczą żeby pokryć nasze zapotrzebowanie na witaminy i minerały, ale 1 szklanka soku plus dodatkowa porcja warzyw i owoców to rozwiązanie idealne.

sybilla welmax wyciskarka

Warto również zwrócić uwagę, że owoce posiadają sporo cukrów, dlatego dobrze zachować odpowiednie proporcje, mieszając owoce i warzywa, korzyści z picia takich soków jest bardzo dużo.

Wśród najważniejszych, wymienić można:

  • pozyskiwanie łatwo przyswajalnej energii,
  • brak obciążenia układu pokarmowego,
  • brak uczucia ciężkości po wypiciu,
  • właściwości odkwaszające organizm,
  • działanie oczyszczające ze szkodliwych toksyn,
  • właściwości podnoszące odporność,
  • działanie przeciwzapalne.

Należy jednak pamiętać, że soki najlepiej wytwarzać z warzyw i owoców pochodzących z dobrego źródła. Wybierajmy więc lokalne, sezonowe bazary, a nie markety. Przed wyciskaniem umyjmy je pod bieżącą wodą.

sybilla welmax wyciskarka

Ważna wskazówka – świeżo wyciśnięty sok, nie powinien być przechowywany w lodówce dłużej niż 24 godziny. Jeśli chcemy przeprowadzić detoks organizmu  z wykorzystaniem soków, powinniśmy zrobić to pod okiem dietetyka, natomiast dla osób, którym zależy na zgubieniu zbędnych kilogramów, lepsze będą soki warzywne lub warzywnoowocowe niż te z samych owoców.

 

Przepisy na soki

Soki owocowe

soki owocowe

 

Ostatnie posty

Kategorie